ANKIETA – podsumowanie

ANKIETA – podsumowanie

Czym jest dla Ciebie dom?

„Z jednej strony to miejsce związane z przeszłością i przodkami, dzięki którym jestem. Więc dom, to pamięć i tożsamość. Z drugiej strony dom to wspólnota, którą tworzę od nowa wraz z żoną. Więc dom to proces, w którym ciągle uczestniczę i współtworzę teraz i jutro w konkretnym miejscu.” Napisał Tomek, lat 30.

 

Pytania z ankiety nie były proste. Chciałam, żeby w ferworze życia, pracy, czy w czasie leniwych wakacji spróbować odpowiedzieć na pytania, nad którymi nie zastanawiamy się zbyt często. W ankiecie brali udział dorośli i dzieci. Ankieta przeprowadzona była internetowo, a także podczas Ińskiego Lata Filmowego.

 

Odpowiedzi na proste, z pozoru, pytanie – „Czym jest dla Ciebie dom?” często opierały się na ważnych słowach: bezpieczeństwo, radość, rodzina, spokój. Kajetan, lat 17, napisał: „to miejsce, w którym przebywam z ludźmi, na których mi zależy. To również miejsce, do którego chcę wracać.”

„To jest okropnie trudne pytanie 🙂 Ale spróbuję – bezpiecznym miejscem, gdzie czuję się swobodnie i mogę się schronić przed światem – i mieć swój własny. Ciepłe, słoneczne i zadbane po swojemu miejsce.” Kobieta, lat 30

 

„Przestrzeń, gdzie kocham wracać, czuję się doskonale sama i w towarzystwie.” Kobieta, lat 35

Ankieta internetowa dotarła w większości do kobiet. Odpowiedział na nią jeden mężczyzna. Ale wydrukowana ankieta dostępna była szerszemu towarzystwu – było zarówno zróżnicowanie płciowe jak i wiekowe.

 

Pytałam także: „Gdzie jest Twój dom”. Były podane tam konkretne miejscowości, ale były i takie odpowiedzi: „Jeszcze go nie ma”, „Pośród zieleni”, „Tam, gdzie ludzie których kocham”.

Pytanie o dom marzeń, pokazuje, jak ważna dla nas wszystkich jest zieleń, rośliny i ogród. Zdajemy sobie sprawę z ich wspaniałego wpływu na nasze życie.

„Mój wymarzony dom nie jest duży, ale ma duży ogród, chociaż nie wiem kto będzie o niego dbał bo ja nie mam takich talentów ani nawet dużych ku temu chęci. Chciałabym, żeby była w nim duża kuchnia i salon, przestrzeń wspólna, ale też chcę mieć swój gabinet, mały pokój tylko dla siebie i mojej pracy. Praca jest dla mnie bardzo ważna i wymaga ode mnie dużej koncentracji. I oczywiście muszą być psy! Przynajmniej dwa. Bez zwierząt nie ma dla mnie domu.” Kobieta, lat 36

 

Na pytanie, o pandemię i samopoczucie podczas lockdownu i pracy zdalnej, na 22 odpowiedzi, pojawiło się sześć odpowiedzi, że na początku owszem było przyjemnie, ale potem zamknięcie stawało się uciążliwe. Ale także i taka odpowiedź „Zdalna praca pozwoliła na bardziej leniwe poranki, mniej stresu żeby ze wszystkim zdążyć.” Kobieta, lat 60

Wnioski, które nasuwają się po przeczytaniu wszystkich ankiet (wciąż do mnie spływają – i ankiety i wnioski):

  1. Dla niewielu ludzi dom, to tylko budynek – dla większości to bliskość, rodzina i bezpieczeństwo
  2. Mimo, że niektórzy z nas nie potrafią zajmować się ogrodem, a kwiaty doniczkowe nie mają z nami lekko, wiemy, jak ważny jest świat roślin dla naszego zdrowia fizycznego, psychicznego. Dla naszego życia.
  3. Każdy z nas marzy o chwili w domu, o pobyciu w nim, poczytaniu książki w ulubionym fotelu, czy wypiciu kawy na tarasie czy balkonie. Obecne, trudne czasy, pokazują, że warto zadbać o nasz dom, o nasze więzi rodzinne, by dobrze się czuć pośród czterech ścian. Ale gdy ktoś nam coś nakazuje, czy gdy coś już zbyt długo trwa, coś w nas się buntuje i chcemy się wyrwać do przyrody, do szkoły, do pracy.

Jeśli masz ochotę wypełnić ankietę, to zapraszam. Tutaj link.

I dziękuję!

Projekt realizowany w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.