Konstrukcja domu

Konstrukcja domu

Konstrukcja domu zależna jest od klimatu, terenu, kultury, tradycji budowania, tradycji rodzinnych, no i zamożności. Każda z tych konstrukcji rządzi się swoimi prawami, każdy specjalista ma swój styl.

Gdy studiowaliśmy etnologię mieliśmy całe działy wykładów i ćwiczeń na temat budownictwa. Trochę przy tym marudziliśmy, szczególnie przy nauce tych wszystkich technik, metod i nazw poszczególnych elementów ściany. Ale teraz wydaje mi się to niezwykle ciekawe 😉

W filmie DOM NA ŚWIECIE starałam się pokazać jak budowano domy dawniej i czego używa się dziś. To bardzo obszerny temat, dlatego film podzielony jest na działy – drewno, szachulec i mur pruski, cegła, kamień, domy na palach.

Jurty, tipi, wigwamy, namioty – mobilne domy, które także mają duże znaczenie w kulturze materialnej w różnych miejscach na świecie. Ale o tym opowiem już innym razem.

Wynajmij mongolską jurtę

Budowanie domów wiązało się zawsze z wieloma wierzeniami i symboliką. W filmie opowiadam o granicach domu i o tym jak chroniono się przed nieznanym. Niezmiernie ważne były takie elementy jak drzwi, próg, okno, dach, płot. A wewnątrz dużą uwagę przywiązywano do stołu, pieca, łóżka czy świętego kącika. Polecam Wam serdecznie książkę „Symbolika domu w kulturze ludowej” Danuty i Zbigniewa Benedyktowiczów. Takie symboliczne spojrzenie na dom i na to, co się wokół domu dzieje dodaje życiu pierwiastka magii, co chyba jest ważne i pożądane od czasu do czasu.

Projekt realizowany jest w ramach Stypendium ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.