Bodrum – śladem Kapuścińskiego

Bodrum – śladem Kapuścińskiego

 

Czerwona flaga z białą gwiazdą powiewa na maszcie. Płyniemy do Turcji. Razem z Herodotem i Ryszardem Kapuścińskim. „Podróże z Herodotem” rozpalają wyobraźnię i pobudzają ciekawość.

 

 

Do Bodrum, miasteczka nad samym Morzem Egejskim, pojechaliśmy właśnie dzięki kilku zdaniom w tej książce Kapuścińskiego.

 

„Co mnie jednak najbardziej przejęło, to ciemne pomieszczenie, tajemnicze niczym mroczna pieczara, w którym na stołach, w gablotach, na półkach leżą wydobyte z dna morza, podświetlone przedmioty szklane – czarki, miseczki, dzbaneczki, flakoniki, kielichy.” To Muzeum Archeologii Podwodnej. Nasz cel.

 

 

Bodrum to miasteczko tętniące życiem – zarówno w dzień, jak i w nocy. Jest muzyka, gwar, małe knajpki, kluby muzyczne, restauracje. W hotelach śpią ci, wyczerpani nocnymi tańcami i zwiedzaniem, a w porcie pełnym jachtów można pomarzyć o dalekich morskich wyprawach.

 

Tutaj też znajduje się jeden z siedmiu antycznych cudów świata. Znów trzeba użyć wyobraźni, bo Mauzoleum w Halikarnasie (antycznym Bodrum), to dziś same ruiny.

 

Ale my przyjechaliśmy zobaczyć przedmioty, które być może pamiętają czasy Herodota. Czy wspominaliśmy, że ojciec historii urodził się w Halikarnasie? Czy Herodot polewał pomidory oliwą z oliwek, która przypływała statkami w amforach dziś stojących w muzeum? Czy popijał wino z zielonkawych kielichów, które dziś błyszczą w gablotach?

 

„Dopiero kiedy zamkną drzwi i zrobi się ciemno, kustosz przekręca kontakt. We wszystkich naczynkach zapalają się żaróweczki, kruche, matowe szkło ożywa, zaczyna się mienić, jaśnieć, pulsować. Stoimy w głębokich, gęstych ciemnościach, jakbyśmy byli na dnie morza, na uczcie Posejdona, którego postać oświetlają, trzymając nad głowami lampki oliwne, asystujące mu boginie.

Stoimy w ciemności, otoczeni światłem.”

 

Tak opisuje to Kapuściński. Jak tu sobie nie wyobrażać Herodota w swych szatach na uczcie Posejdona i boginie wlewające do kielichów szkarłatne wino?

 

 

Kto ma ochotę na bliższe spotkania z literaturą Ryszarda Kapuścińskiego i wielbicielami jego twórczości zapraszamy na spotkania Kapumaniaków! TUTAJ więcej informacji.