NIE TAKIE NOWE NOWOŚCI

NIE TAKIE NOWE NOWOŚCI

Nowości książkowe oczywiście. Pomiędzy fotografiami, planowaniem, pisaniem jest czas na czytanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowości książkowe oczywiście. Pomiędzy fotografiami, planowaniem, pisaniem jest czas na czytanie.

 

Oczywiście zabraknąć nie mogło Jacka Hugo-Badera i jego „Dzienników kołymskich”. Hugo-Bader wiadomo – opisywać za dużo nie trzeba. Jest dobry. Koniec. Kropka. Po prostu czytać i podziwiać.

 

 

 

 

Odkryciem dla nas są „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” Pauliny Wilk. Autorka pisze pięknym językiem o niezbyt pięknych i smutnych rzeczach. Bo co pięknego może być w biedzie i brudzie? Nie są to opowieści wyjęte z rękawa – jako reportażystka Paulina Wilk opisuje wszystko rzetelnie i bardzo obrazowo.

 

 

 

Wystarczy przeczytać opis codziennych czynności.

 

 

„Głośny plusk oznajmia początek porannego rytuału. Wylana z kubełka woda ścieka po czarnych włosach, mknie w dół pleców, ląduje na chodniku, wreszcie – ponaglana kolejnym chluśnięciem – stacza się do rynsztoka. Jeszcze kilka kubełków wylanych na całe ciało i w ruch idzie mydło. Najpierw włosy: dłonie pracują szybko i precyzyjnie, szorują, myją i jednocześnie masują. Wyciskają ze skóry nocny pot, ciężki sen – pobudzają krążenie, otwierają głowę na nowe myśli, na długi dzień. Palce wirują w uszach, wyginają małżowiny, nacierają kark.”

 

 

www.paulinawilk.pl

 

 

 

Jeśli to kogoś nie przekonało, to może recenzja Wojciecha Jagielskiego?