BAŁKANY PRZEKLĘTE

BAŁKANY PRZEKLĘTE

Zapraszam na wyprawę!

Rozpoczynamy współpracę z agencją wyprawową Andrzeja Muszyńskiego i będę miał przyjemność być przewodnikiem po Bałkanach. Zapraszamy w podróż: BAŁKANY PRZEKLĘTE (28.06 – 10.07) – dwa, naprawdę esencjonalne tygodnie w Albanii i Czarnogórze.

 

Zapraszam na wyprawę!

Rozpoczynamy współpracę z agencją wyprawową Andrzeja Muszyńskiego i będę miał przyjemność być przewodnikiem po Bałkanach. Zapraszamy w podróż: BAŁKANY PRZEKLĘTE (28.06 – 10.07) – dwa, naprawdę esencjonalne tygodnie w Albanii i Czarnogórze.

 

Agencja wyprawowa Andrzeja Muszyńskiego przygotowuje specjalny typ wypraw. Małe grupy, autorski plan podróży, oryginalne pomysły na poznanie kultury i ludzi, do tego naprawdę profesjonalne wykonanie.


Tutaj plan wyprawy i wszystkie szczegóły:BAŁKANY PRZEKLĘTE.

Jeśli Bałkany nie brzmią dla Ciebie już egzotycznie i kojarzą Ci się wyłącznie z kurortami nad Adriatykiem, znaczy że nie trafiłeś tam gdzie my. Prawo klanowe, ogniska w dzikich górach, wędrówka z jucznymi końmi, spływ górską rzeką. Wyprawa dla miłośników gór i nieskażonej przyrody.Trudno uwierzyć że takie zakątki istnieją jeszcze w Europie. Zapraszamy na oryginalną wyprawę do Albanii i Czarnogóry, podczas której eksplorujemy ostatnie takie góry na Starym Kontynencie – Góry Przeklęte, kosztujemy bałkańskiego wina i raki, spływamy pontonem przez najgłębszy kanion w Europie i rozkoszujemy się turkusem wód Zatoki Kotorskiej.

Bałkany (szczególnie Albania) w wyobrażeniu Europejczyka z północy kontynentu to prawdziwa egzotyka. Często jednak rzeczywistość rozczarowuje. Skądś to znamy – te kolory na pocztówkach, a po przyjeździe na miejsce  – jakoś tak zwyczajnie. My zabieramy Was na Bałkany niezwykłe. Bałkany, gdzie ciągle obowiązuje prawo klanowe (!), a tradycyjny kodeks nakazuje przywitać gościa kawą po turecku i szklaneczką raki. To niebywałe, ale tam, w Górach Przeklętych, te pradawne zasady  są ciągle żywe. Nazwa gór symbolizuje ich niedostępność i surowość. Świat wkroczył w drugą dekadę XXI w. a one wyglądają dokładnie tak jak Tatry w XIX wieku – niemal bez szlaków, puste, dzikie, z pasterzami w dolinach – pierwszymi zdobywcami wielu szczytów.

W Górach Przeklętych spędzimy pięć dni na trekkingu, podczas którego odwiedzimy najbardziej urodziwe zakątki gór i spróbujemy zdobyć najwyższy szczyt pasma – Maja Jezerce. Po zasłużonym odpoczynku ruszymy do perły Bałkanów – Czarnogóry. Na pontonie spłyniemy rzeką Tara w najgłębszym kanionie w Europie, gdzie w turkusie wody odbijają się nagie, wapienne skały. Stamtąd niedaleko do Zatoki Kotorskiej z jedynymi fiordami na Adriatyku i czarującymi, średniowiecznymi miasteczkami – Perastem i Kotorem. Zatokę najlepiej podziwiać z perspektywy kajaka, na który wsiądziemy w Herceg Novi.

TERMIN: 28 czerwca – 10 lipca 2011

Liczba Uczestników: 5-8.

 


PLAN WYPRAWY:

 


Dzień 1


Spotkanie na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie na Hali Odlotów. Wylot do Tirany przez Budapeszt lub Wiedeń. Przylot do Tirany, transfer do miasta, zakwaterowanie w hotelu. Spacer po mieście. Wystarczy kilka godzin lotu by znaleźć się na prawdziwym południu. Tirana jak i cała Albania to nie miejsce dla poszukiwaczy ładu, ciszy i sterylności. To zapomniany skrawek europejskiej ziemi, przestrzeń nijak nie komponująca się z resztą Starego Kontynentu.  Nocny spacer po mieście wprowadzi nas w klimat Bałkanów.Wieczorna, powitalna kolacja i nocleg w hotelu w centrum Tirany.


Dzień 2


Przejazd busem w Góry Przeklęte. Po drodze zatrzymamy się w Szkodrze i przy fortecy Rozafa. Lunch w restauracji rybnej na lagunie Lezha. Dziś oddychamy już prawdziwie górskim powietrzem. Na horyzoncie bielą się alpejskie granie.  Pierwszy biwak w górach.


Dzień 3 – 7


O poranku rozpoczynamy trekking i zanurzamy się w krystalicznej krainie Gór Przeklętych. Na turniach zalegają ostatnie śniegi, misy jezior wypełniają turkusowe wody. Wędrujemy około 6-7 godzin dziennie. Nocujemy w namiotach przy szałasach pasterzy, wędrujemy przez monumentalne doliny, wieczorami gawędzimy przy ognisku. Czy ktoś znajdzie jeszcze góry w Europie, gdzie można swobodnie rozpalić ognisko na polanie pod księżycem i dywanem gwiazd? Towarzyszy nam miejscowy przewodnik i koń, niosący ekwipunek obozowy.

Oto plan naszej wędrówki:


Dzień  3


Boge 850m, Lugjet e Boges 2100m (biwak).

Dzień 4

Lugjet e Boges 2100m – *Peak Radohima 2570m* – Q.Peje 1800m(biwak)

Dzień  5


Qafe Peje 1800m – Peak Harapi 2200m – Q.Peje1800m – Gropat e Bukura 2100m (biwak).


Dzień 6


Gropat e Bukura 2100m – *Peak Jezerca 2695m *- Jezerca Lakes 1700m (biwak).

Uwaga: Maja Jezerce jest najwyższym szczytem Alp Albańskich. Podejmiemy próbę wejścia na wierzchołek przy sprzyjających warunkach pogodowych. Plan założonej trasy może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych.


Dzień 7


Jezerca Lakes 1700m  – Qafe Shelegeve 2010m – *Ros Peak 2534m *-Stani I Rames 1700m (biwak) – Valbona (850 m npm).

Po zejściu z gór nocujemy w Valbone u albańskich górali w tradycyjnym domostwie. Powrót do cywilizacji uczcimy pożywną kolacją i szklaneczką wyśmienitego albańskiego wina. Gospodarze na pewno poczęstują nas domową rakiją. Relaks po czasie spędzonym z dala od cywilizacji.


Dzień 8


Wcześnie rano po śniadaniu  wyruszamy samochodem z Valbone przez Koman do Czarnogóry aż pod kanion Tary. Po drodze zatrzymamy się w Monastyrze Ostrog, wzniesionym w XVII w. przez Vasilija Jovanovica, metropolitę zachodniej Hercegoviny. Biała świątynia wrośnięta w skałę jest jednym z najświętszych miejsc Serbskiej Cerkwi Prawosławnej. Mijamy malownicze pasmo Gór Durmitor i monstrualny kanion Plivy. Noc spędzimy w bungalowach w pobliżu kanionu Tary. Wokół góry, szum rzeki, świeże powietrze. Wieczorem kolacja.


Dzień 9


Po śniadaniu skompletujemy sprzęt i busem pojedziemy przez las do punktu wodowania – Splaviste u stóp szczytu Drenova Góra. Spływ potrwa około 3-4 godzin. Tara jest rzeką bardzo urozmaiconą – porywające progi sąsiadują z bardziej spokojnymi odcinkami. Na tyle pontonu siedzi sternik, po bokach Uczestnicy wyprawy. Już po kilku chwilach ponton wpada w biały wir! Dla odważnych skoki ze skał do lodowatej wody. Bajeczny turkus wody będzie nam się śnił po nocach. W obozie czeka nas ciepła bałkańska strawa. Wieczorem przejazd nad Zatokę Kotorską, gdzie zakwaterujemy się w malowniczym miasteczku Herceg Novi. Niespotykana uroda tego miejsca zachęciła mieszkańców do wyjątkowego dbania o swoje miasto. W oczy rzuca się całkowity brak śmieci i utrzymanie przestrzeni publicznej w bardzo dobrym stanie. Naturalne piękno okolic wpływa na liczbę talentów artystycznych – wśród mieszkających tu artystów wyróżnić można malarza czarnogórskiego Vojslava Stanica, który ma tu dom i pracownię.


Dzień 10


Po śniadaniu (dla chętnych) dosiadamy kajaki! To bezapelacyjnie najciekawszy sposób na eksplorację Zatoki Kotorskiej, perły Czarnogóry – z urokliwymi i zadbanymi miasteczkami jak Kotor czy Perast (wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO), z krętymi uliczkami i bluszczem porastającym średniowieczne mury. Po południu powrót do Herceg Novi i czas wolny na spacery i kąpiele w Adriatyku.


Dzień 11


Dzień wolny nad Zatoką Kotorską – plażowanie, leniuchowanie, zwiedzanie – co komu w duszy gra.


Dzień 12


O poranku wyruszamy w drogę powrotną do Tirany. Po drodze do stolicy Albanii zatrzymamy się w Krui, malowniczym miasteczku, słynnym z imponującego zamku Skanderberga (bohatera narodowego Albańczyków). Jedno z najstarszych miast Albanii, o historii sięgającej początków naszej ery. Dziś ostatni wieczór –  pożegnalne  wino!  Nocleg w hotelu w Krui.


Dzień 13


Transfer na lotnisko i wylot do kraju z przesiadką w Wiedniu lub Budapeszcie. Pożegnanie grupy na Lotnisku Okęcie w Warszawie.


CENA:4990 zł


Uwaga: wyprawa przeznaczona jest dla osób z elementarnym doświadczeniem górskim i z dobrym stanem zdrowia.

Cena zawiera:

– bilet lotniczy Warszawa – Tirana – Warszawa z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych;

– przejazdy prywatnym busem na całej trasie wyprawy;

– noclegi w hotelach, kwaterach i bungalowach zgodnie z programem;

– wynajęcie namiotów w góry (możliwość zabrania swoich);

– wyżywienie zgodnie z programem tj:powitalna kolacja, lunch w lagunie Lezha, kolacja w gospodarstwie w Valbone, 2 obiadokolacje i 1 śniadanie w kanionie Tary;

– wynajęcie albańskiego przewodnika na okres trekkingu w Górach Przeklętych;

– wynajęcie 2 koni i ich opiekunów do transportu części bagaży podczas trekkingu;

– rafting w kanionie Tary (z instruktorem);

– opieka polskiego przewodnika w trakcie wyprawy;

– ubezpieczenie KL i NNW;

– organizacja wyprawy.

Cena nie obejmuje:

– fakultatywnego wynajęcia kajaków w Herceg Novi

– wyżywienia i napojów w pozostałym zakresie.

– ew. biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

Co zabrać?

Dobre buty górskie (za kostkę)- kurtka przeciwdeszczowa- ciepłe ubranie na wieczory i zimniejsze noce- plecak turystyczny- kubek, menażka, sztućce turystyczne- latarka obozowa- śpiwór (komfort – 0 C)- karimata lub mata- czapka na uszy, cienkie rękawiczki (w góry)- strój kąpielowy- ochrona od słońca (krem  z filtrem).

Lektury reportera:

Andrzej Stasiuk „Jadąc do Babadag”, „Dziennik pisany później”

M. Edith Durham „High Abania”

Kanun Leki Dukagjiniego – Kodeks Prawa Klanowego

* Zgodnie z przepisami prawa autorskiego zabrania się kopiować opisy  wypraw spełniające ustawowe kryteria utworu.