LITERATURA: O GÓRACH

LITERATURA: O GÓRACH

Piękne góry, odważni ludzie, niebezpieczne przygody i mnóstwo anegdot. „W stronę Pysznej” Stanisława Zielińskiego to książka w sam raz na zimowe wieczory. Przy kubku gorącej herbaty czyta się to jak niezłą przygodową książkę.

 

 

 

 

 

 

 

 

To ciekawa pozycja z cyklu Podróże Retro (pierwsze wydanie książki to 1961 rok) Wydawnictwa ZYSK I S-KA.


 

Ta książka pełna jest niezwykle interesujących postaci, opowieści o ich życiu. O życiu ludzi, którzy kochali góry.

 

„Ani to kronika, ani dokument, ani też księga poświęcona pamięci Józefa Oppenheima, świetnego narciarza i taternika, wieloletniego kierownika Pogotowia Ratunkowego.
W stronę Pysznej jest książką o Józiu Oppenheimie, wesołym kompanie, rzetelnym towarzyszu wypraw, dobrym człowieku (…) Pierwsze poznały się na nim kobiety, potem polubiły go psy, a z czasem cała zakopiańska reszta.”

 

 

A to kolejny fragment, któy nas od razu przekonał do przeczytania „W stronę Pysznej”:

„Wspinacz świetny. Tak trzymał się skały, że nazwano go kotem. Na nartach uwielbiał telemarki i nie mógł żyć bez zawodów.” O kim to? O Henryku Bednarskim, który na początku XX wieku „…w białych pumpach i tyrolskim kapeluszu śmigał telemarkami z Czerwonych Wierchów…”

 

A TUTAJ coś bardziej współczesnego i równie ciekawego. 4 lutego 2010 w Dużym Formacie (czwartkowym dodatku do Gazety Wyborczej) ukazała się rozmowa Włodzimierza Kalickiego z Michałem Jagiełło – taternikiem, byłym szefem Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego.