SŁOŃCE RODZI SIĘ 13 GRUDNIA

SŁOŃCE RODZI SIĘ 13 GRUDNIA

„Święta Łucja dnia przyrzuca”. Tak właśnie, od 13 grudnia zacznie nam dnia przybywać.

 

Ale nie tak do końca, polecamy zobaczyć jakiś kalendarz i co się okaże?

Jeden dzień będzie dłuższy a nastepny krótszy – i tak aż do wigilii Bożego Narodzenia. Kiedyś na to mówiono migotanie słońca i był to czas szczególny.

 

Zresztą do dzisiaj wiele osób 13 grudnia wyciąga karteczki i zapisuje każdego dnia pogodę – łatwo policzyć od 13 do 24 jest 12 dni. Czyli tyle, ile miesięcy w roku! No i zapisana pogoda z każdego dnia odpowiada pogodzie w danym miesiącu. 13 to styczeń, 14 – luty, 15 – marzec itd.

 

I my też zrobimy WIELKI TEST! Codziennie, czyli od Łucyje do Wilije, będziemy zapisywać pogodę (wszystkie dane w DZIENNIKU) .

Zachęcamy i Was do tego. Przysyłajcie Wasze zapiski na nasz adres biuro@opowiadamyoswiecie.pl i będziemy publikować również Wasze notowania! Ciekawi jesteśmy co nam z tego wyjdzie!

 

Zachęcamy też do przeczytania świetnej książki LUDWIKA STOMMY „SŁOŃCE RODZI SIĘ 13 GRUDNIA”.

 

Znajdziecie tu wytłumaczenie dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy właśnie 25 grudnia, przeczytacie o magii świątecznej, o czarownicach, walkach o kalendarz…

 

Tu przeczytaliśmy też zdanie, które utwierdziło nas w tym, że etnologia to jest to! To słowa polihistora (człowieka o rozległej wiedzy) Johannesa Martholda: „logika i matematyka są naukami klasycznego piękna, historia pozwala mi odnaleźć tożsamość, socjologia daje złudę stosowalności i władzy, (…) etnologia zaś, jak narkotyk – oszałamia i wabi wciąż od nowa – czyżby tak bardzo zbliżała do jądra tajemnicy?”