W SAM RAZ NA ZIMĘ!

W SAM RAZ NA ZIMĘ!

Już wkrótce śniegi zasypią nasze chodniki, już niedługo w ruch pójdą łopaty (czasem trzeba odkopać samochód), z piwnic wyciągniemy sanki, narty. No i może czasem wywinie się orła! A my, chcielibyśmy trochę powspominać! I to gorące LATO!

 

ACH BAŁKANY! Bałkany są niezwykłe pod każdym względem! Niby wszystko takie podobne, a jednak tak różniące się od siebie! Kuchnia – podobny wygląd, podobna nazwa a wystarczy tylko zmienić jeden składnik i już wiadomo, że jesteśmy w Serbii, w Grecji, czy w Turcji. Nasi znajomi Serbowie narzekali na kuchnię grecką, mówili, że zawsze czegoś brakuje.

 

Ale dzisiejszym tematem jest muzyka. Ta współczesna, popularna, na którą tak narzekają starsi mieszkańcy Grecji, Serbii czy Rumunii. A to jest tak fascynujące!!!!

 

Np. przebój sezonu letniego 2005! Chocolata cikita! Byliśmy wtedy w Grecji, przez kilka miesięcy i osłuchaliśmy się z nim naprawdę bardzo dobrze. Grano go wszędzie: na plażach, w tawernach, klubach, w telewizji i radiu! A do tego grano go też w Serbii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Turcji, Libanie, a nawet Armenii (ale o tym dowiedzieliśmy się już dużo później)!!! Nie wierzycie??? Wiemy, że to trochę przerażające, ale właśnie dlatego tak niesamowity jest nasz świat! Wystarczy „zgłębić” trochę temat i naprawdę można odkryć niezłe „perełki”.

 

Ciekawe kto był pierwszy? O to już nie pytaliśmy!

 

Zobacz i posłuchaj. Sam zdecyduj, która wersja jest bardziej „dostępna”!

 

Na sam początek typowy (czy może stereotypowy) obrazek z Grecji. Tutaj jest dobra jakość dźwięku!

 

{youtube} 2PmYM4943p8{/youtube}

 

Tutaj możesz zobaczyć pana Giorgosa w towarzystwie.

 

{youtube} GpdCoxqwoQY{/youtube}

 

Tu przebój z Armenii!

 

{youtube}IOeELsbTr2c{/youtube}

 

I na koniec dołączymy jeszcze Bośnię i Hercegowinę. Na koniec, bo wątpimy, że ktoś przesłuchał wszystkie wersje. A jest tego jeszcze trochę!!!

 

{youtube} z7UdApLsRXg{/youtube}

 

Dziękujemy za wytrwałość! Ale nikt nigdy nie mówił, że życie etnologa jest łatwe!