czekolada

czekolada

 

Czy zastanawialiście się kiedyś kto odkrył czekoladę i czy znana jest na całym świecie?

 

To Krzysztof Kolumb pierwszy przywiózł czekoladę do Europy. A skąd ją wziął? Oczywiście z Ameryki. (Czy wiesz, w którym roku Kolumb odkrył Amerykę?)
Tam czekolada była znana już bardzo długo. Majowie i Aztekowie pili napój czekoladowy, a właściwie kakao, które było gorzkie i dodawano do niego paprykę albo wanilię. Z czasem hiszpańscy mnisi wymyślili recepturę na pyszny kakaowy napój z cukrem! Na przestrzeni kilkuset lat „udoskonalono” kakao i czekoladę.

 

Czy mówią ci coś nazwy Lindt, Nestle? To dziś wielkie firmy, a ich nazwy pochodzą od nazwisk Rudolfa Lindta i Henryka Nestle. Byli Szwajcarami. Ten pierwszy wymyślił specjalną maszynę do mieszania kakao i dzięki tej maszynie czekolada rozpływa się w ustach, a drugi opracował przepis na pyszną mleczną czekoladę!


Powstały cukierki, tabliczki czekolady i teraz chyba nie można wyobrazić sobie życia bez tych słodkości. Ale pamiętaj, że co za dużo to niezdrowo!

 

A z czego robi się czekoladę? Z owoców kakaowca, tropikalnego drzewa, którego największe uprawy znajdują się w Afryce. Zrywa się owoce kakaowca – w każdym owocu jest 20 – 60 ziarenek i z nich robi się właśnie czekoladę. Dodaje się jeszcze masło kakaowe, cukier i mleko. Ty też możesz zrobić czekoladę w domu – TU JEST PRZEPIS!

 

Inną ciekawostką jest to, że Aztekowie używali ziaren kakaowca jako pieniędzy! Ciekawe, ile warta byłaby dziś kostka czekolady?