TARNOWSKI RODZYNEK

TARNOWSKI RODZYNEK

 

Wyprawa do Tarnowa

Byliśmy i znów jedziemy – tak można napisać w skrócie. To miejsce nas zafascynowało no i oczywiście charyzmatyczna postać dyrektora muzeum Adama Bartosza. Kończymy też lekturę świetnej pozycji o której zresztą ostatnio głośno:

 

Jacek Milewski „Dym się rozwiewa” Wydawnictwo ZYSK i S-KA

 

O książce jeszcze będziemy pisać na teraz polecamy TEN ARTYKUŁ

 

 

 

 

zdjęcie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

 


Muzeum Etnograficzne w Tarnowie to rodzynek, którym można, a nawet trzeba się chwalić. Tu w 1990 roku powstała pierwsza w Europie stała ekspozycja dotycząca Romów „Cyganie. Historia i kultura”.

 

 

Adam Bartosz, znany cyganolog, dyrektor muzeum, jest autorem tej wystawy, a także wykładowcą na moich nowych studiach (zastanawiam się czy powiedzenie „wieczny student” do mnie już pasuje!). Sytuacja Romów w Polsce – historia, prawo, kultura, stereotypy etniczne. W skrócie romologia to się nazywa i jest realizowane dzięki Rządowemu programowi na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Dlatego nie dziw się czytelniku naszej strony, że od tego czasu będzie pojawiać się tu sporo wiadomości dotyczących tej mniejszości. Jest dużo pytań i wiele problemów, jeśli chodzi o romski temat – jeden z nich to nazwa – Cyganie czy Romowie?

 

Dyrektor muzeum Adam Bartosz

 

Ale o tym kiedy indziej, miało być o tarnowskim muzeum. Duże może i nie jest, ale bardzo dużo można się dowiedzieć. Przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski – Romowie i Nieromowie, że tak powiem. Poznać można historię tej mniejszości, ich życie – to prawdziwe i to stereotypowe. Zobaczyć tu można zdjęcia królów romskich, przeczytać wiersze romskich poetów, dowiedzieć się skąd i którędy Cyganie trafili na polskie ziemie. No i oczywiście wozy cygańskie, które od wiosny do jesieni można zobaczyć na zewnątrz muzeum (w zimie zimują – chowane są w ciepłe miejsce), a także rzeczy, które na co dzień towarzyszyły Cyganom w ich wędrówkach i pracy.

 

W imieniu muzeum zapraszamy do odwiedzin i poznawania Romów.

 

 

Wóz cygański na muzealnym dziedzińcu

 

Wozy cygańskie – zdjęcie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

 

Rumuńskie Cyganki z Siedmiogrodu – zdjęcie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie

 

Król Cygański – zdjęcie ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie