LITERATURA: Ossendowski

LITERATURA: Ossendowski

<<wstecz

 

Najgłośniejsze dzieło Ossendowskiego „Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów” to zapis przeżyć, jakie były jego udziałem, gdy w czasie wojny domowej uciekał przed bolszewikami przez Syberię, Mongolię i Chiny.

 

 

Autor zyskał zaufanie mongolskich lamów i w niezwykłych okolicznościach zawarł znajomość ze słynnym „krwawym baronem” von Ungern-Sternbergiem, bałtyckim Niemcem w służbie carskiej, który zamierzał zrealizować idee stworzenia na terytorium syberyjskiej kolonii carskiej Rosji Imperium Panmongolskiego.
Przedzierając się przez tajgę, góry i pustynię, Ossendowski dotarł w miejsca, gdzie nie stanęła jeszcze noga białego człowieka i doświadczył życia ludzi od stuleci bytujących w pełnej symbiozie z naturą i jej wielkimi mocami.
„Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów”, świadectwo autentycznych przygód i doznań autora, napisane jest z taką pasją, że trudno nie poddać się magii wyprawy „do głębi rozgorzałego namiętnościami politycznymi azjatyckiego kotła”.


TO JEST NAPRAWDĘ WARTOŚCIOWA RZECZ!!!

Ja już czytam od kilku dni i nie mogę się oderwać od opowieści Ossendowskiego. Książka  ma też podtytuł „KONNO PRZEZ AZJĘ CENTRALNĄ” no i na tym koniu to są dopiero przygody…

Książka jest też oczywiście ilustrowana ciekawymi fotografiami Piotra Malczewskiego – podróżnika i fotografa przyrody.

 

Gorąco polecamy tą książkę i całą serię wydawniczą „PODRÓŻE RETRO”

 

KSIĄŻKA UKAZAŁA SIĘ NAKŁADEM WYDAWNICTWA ZYSK I S-KA


 

 

CIEKAWY ARTYKUŁ O OSSENDOWSKIM W NATIONAL GEOGRAPHIC:

 

http://www.national-geographic.pl/artykuly/pokaz/uciekl-z-piekla/2/