MARIMBA TRIO BAND

MARIMBA TRIO BAND

Jest ich trzech, pochodzą z Kenii. Do Polski przyjechali na zaproszenie śląskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. To naprawdę niesamowita ekipa!

 

W czerwcu 2009 roku w Cieszynie na Zamku odbywało się Święto Herbaty, które współorganizowaliśmy. I tu ich usłyszeliśmy! Co to było za połączenie! Wzgórze zamkowe, stara wieża piastowska, chińskie herbaty i muzyka prosto z Kenii! Po koncercie Marimby ciągle myśleliśmy co zrobić, żeby znowu ich spotkać i usłyszeć. No i udało się, dzięki świetnej współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci oddział w Katowicach. Zorganizowaliśmy cykl warsztatów Kierunek Afryka a głównym punktem programu były koncerty Marimba Trio Band. Serdecznie pozdrawiamy Artura Libora, dzięki jego zaangażowaniu udało się wszystko zorganizować!

 

Marimba Trio Band to Thomas Angole Mshila, Pamphil Msawughi Machila i Anakletus Mwasi Mughanga – pochodzą z plemienia Taita. Plemię to zamieszkuje południowo-wschodnią Kenię i zajmuje się głównie rolnictwem. Ukunda – miasto z którego pochodzą muzycy, leży nad Oceanem Indyjskim, 20 km na południe od Mombasy. Do tego miasta chłopaki przyjeżdżali grać swoją muzykę dla turystów w hotelach, restauracjach, w czasie różych uroczystości i świąt. To ich jedyna praca. Grają na oryginalnych instrumentach, odziedziczonych po swoich przodkach. A część z nich jest sprytnie wykonana przez nich samych.

 

I tu kilka słów o insturmentach!

 

Marimba to tradycyjny Kenijski instrument. Wykonany z drewna Mkuyu. Płytki dźwiękowe są oparte na gąbce z materaca podtrzymanej sznurkami. Różnią się długością i grubością tak, żeby uzyskać odpowiedni dźwięk. Pałeczki które służą do grania na tym instrumencie są z drewna i powleczone gumką z dętki samochodu.

Instrument wykonali sami. Trwało to ok. 1 miesiąca.

 

Otoro – jest to tradycyjna kenijska gitara. Pudło rezonansowe jest wykonane z owocu Kalabash, który zazwyczaj służy do przenoszenia wody. Ten instrument jest powleczony skórą bydlęcą, która musi być przez 7 dni moczona w wodzie, później trzeba czekać 15 dni aż wyschnie i nabierze odpowiedniej formy, wtedy można zamontować struny wykonane ze sznurka.

 

Goma – to bardzo stare bębny wykonane z drewna. Pokryte są skórą z krowy a wykonane przez pradziadków muzyków.

 

Kajamba – wykonana ze słomy. Słoma pochodzi z bardzo małego drzewa. W środku są małe ziarenka, które nazywają się

Seans. Ten instrument mogą wykonać w ciągu 1 dnia.

 

Dżuga – są to bardzo stare dzwonki na sznurku które zakładają na kostkę. Dzwonki są wykonane z metalu.

 

A jak to wszystko brzmi? Niesamowicie! Szczególnie w połączeniu ze śpiewem. To niezły kawałek etnicznej muzyki w wykonaniu Marimba Trio Band! Niektórzy mieli szczęście posłuchać ich na żywo w czasie koncertów w Polsce! Grali w wielu miejscach, nagrali nawet płytę CD – cegiełkę (dochód ze sprzedaży przeznaczony był „na poprawę edukacji wiejskich dziecipochodzących z najbiedniejszych rejonów Kenii”).

 

Posłuchaj utworu pochodzącego właśnie z tej płyty.

 

{mp3}marimba002 {/mp3}