Rumunia

Rumunia

 

 

 

Rumunia to kraj, do którego często wracamy. W ogóle Bałkany są rejonem który nas pociąga. Mówi się, że Rumunia nie należy do Bałkanów geograficznie, ale kulturowo owszem.


Rumunia była jednym z pierwszych miejsc, które odwiedziliśmy. A była to nie lada wyprawa! Było nas dziewięcioro. Pierwszą noc spędziliśmy w maleńkim domu naszej znajomej Rumunki – Weronika „oddała” nam całe swoje gospodarstwo na trzy dni, a sama z rodziną przeprowadziła się do swojej kuzynki – dwa domy dalej. Oczywiście przywitano nas pyszną cujką (domową śliwowicą) i orzeszkami z Polski (Weronika przyjeżdżała na targowisko do Cieszyna i tu właśnie ją poznaliśmy). Do późna w nocy bawiliśmy się i próbowaliśmy domówić z sąsiadami, kuzynami, wujkami, ciotkami, dziadkami i całą resztą rodziny Weroniki – tylko ona mogła być naszym tłumaczem, mówiła trochę po polsku, a my po rumuńsku ni w ząb! Ale jak się nie dogadywaliśmy, wystarczyło zaklaskać do rytmu rumuńskich piosenek i już wszyscy wszystko wiedzieli. Tym ujęła nas Rumunia – gościnnością, radością, ochoczym śpiewaniem i tańczeniem a także beztroskim życiem (a przynajmniej tak ich wtedy odebraliśmy)!


I tak się zaczęła nasza przygoda z Rumunią… Teraz jeździmy do Rumunii kiedy tylko się da! Delta Dunaju, Morze Czarne, góry, miasta i wioski. Wszystko nas tu fascynuje, interesuje i inspiruje!


Zapraszamy do czytania naszych opowieści, przejrzenia oryginalnych przepisów i do podróży do tego niesamowitego kraju!