LITERATURA: O CYGANACH

LITERATURA: O CYGANACH

<<wstecz

 

 

Jacek Milewski

„Dym się rozwiewa”

Mało jest książek o Romach. Mało jest książek opowiadających o Cyganach. Są książki, można powiedzieć – naukowe, są artykuły opisujące cygańską muzykę, poezję, są książki historyczne. Ale nie ma takich książek jak ta.

 

 

 

Jacek Milewski

„Dym się rozwiewa”


Mało jest książek o Romach. Mało jest książek opowiadających o Cyganach. Są książki, można powiedzieć – naukowe, są artykuły opisujące cygańską muzykę, poezję, są książki historyczne. Ale nie ma takich książek jak ta.

 

 

„Dym się rozwiewa” wydało wydawnictwo

 

Tu możecie przeczytać o książce i kupić ją.

 

 

To książka, która wpadała nam w ręce w listopadzie, ale piszemy o niej dopiero teraz. Cóż tak bywa. Gdy przynieśliśmy do domu „Dym…” przeczytałam to od razu. Jednym tchem. I dopiero wtedy wzięłam tę książkę drugi raz do ręki i przeczytałam znowu. Już na spokojnie. Tacy są Cyganie – honorowi, myślący i pracujący w specyficzny sposób i może dlatego tak „pociągający”. Na romologii w Krakowie spotykam ludzi którzy mają styczność z Cyganami już długi czas, są też tacy, którzy spotykają ich sporadycznie i wydaje mi się, że wszyscy są na tym samym stopniu poznania Romów. Żeby ich poznać, zrozumieć trzeba z nimi żyć – tak jak Jacek Milewski. A komu się nie uda „wkraść” w łaski Romów pozostaje ta książka.

 

JACEK MILEWSKI – współzałożyciel i dyrektor jedynej w Polsce szkoły dla dzieci romskich działającej od 1993 r. w Suwałkach.
Dziennikarz białostockiego oddziału TVP. Autor publikacji i reportaży, poświęconych przede wszystkim tematyce cygańskiej. Znawca kultury cygańskiej.
„Te opowiadania są czymś w rodzaju katharsis, trochę „efektem ubocznym” mojego życia z Cyganami. Zacząłem je pisać w wolnych chwilach jesienią 2004 r., skończyłem wiosną tego roku”.

 

 

A co myślą o tej książkce znawcy?


„W polskiej literaturze Romowie byli dotąd albo brudnymi żebrakami albo uwodzili śpiewem i tańcem przy ognisku. Książka Jacka Milewskiego jest bez wątpienia przełomowa, gdyż pokazuje Romów zupełnie inaczej: jako uczestników tej samej, „naszej” codzienności – przed telewizorem, ekranem komputera, w szkole i szpitalu. To opowieść o sąsiadach, a nie o obcych. A swoich sąsiadów znać wypada. Dlatego gorąco zachęcam do lektury”.

prof. Waldemar Kuligowski, antropolog kulturowy UAM w Poznaniu, eseista i autor programów telewizyjnych


„Jacek wybrał taką formę opisu cygańskiej rzeczywistości, która w zasadzie nie ma narratora. Jest to swoista fotografia.  Fotografia cygańskiej codzienności opisana zdarzeniami. (…) Jest to książka o wszystkim, co Jacek wie o Cyganach. Ale nie do końca, dajcie spokój! Jeśli jednak ktokolwiek chciałby poznać prawdziwych Cyganów – CYGANÓW – niechaj na początek daruje sobie cyganologiczne rozprawy. Niech lepiej sięgnie po Jackowe zapisy ze świata ostatnich prawdziwych Cyganów”.

Adam Bartosz, autor ksiązki Nie bój się Cygana, dyrektor Muzuem Okręgowego w Tarnowie z pierwszą na świecie stałą ekspozycją poświęconą Romom

<<wstecz