O nas

OPOWIADAMY O ŚWIECIE to nasze autorskie warsztaty etnologiczne, które prowadzimy już od 2007 roku. Powstają z połączenia naszej wiedzy (jesteśmy etnologami), doświadczeń (zdobywanych podczas podróży) i pasji do poznawania ludzi i świata (otwarta głowa i serce).

Podróżując staramy się poznać i zrozumieć świat. Patrzymy, dziwimy się i dyskutujemy. Cały czas się też uczymy. Rzeczy praktycznych, przyjemnych i czasami niestety niemiłych. Rzeczy przydatnych i trochę niepotrzebnych. Po powrocie dzielimy się naszymi doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami prowadząc warsztaty. W wolniejszym czasie piszemy też etnologiczne teksty m.in dla magazynu Kontynenty, Podróże, N.P.M.. Współorganizujemy festiwal Święto Herbaty w Cieszynie, a czasem, jeśli nas ktoś namówi, realizujemy filmy dokumentalne.

Anna Mojżyszek

Etnolog z wykształceniem pedagogicznym. Do tego ukończyła podyplomowe studia w zakresie romologii. Bajek nie umie opowiadać choć lubi opowiadać o świecie. Nie ma głowy do liczb, komputerów i telefonów, za to świetnie odnajduje się w życiu analogowym. Z chęcią jeździłaby po całym świecie, ale lubi też poleniuchować w domu.

Piotr Mojżyszek

Etnolog ze specjalizacją antropologii kulturowej. Stara się z etnologiczną wnikliwością patrzeć na świat – ale idzie mu to różnie. Może dlatego, że nie ma smartfona i telewizora – jednak wciąż uparcie stawia na podróże i duży regał z książkami.

Opinie o nas

To dopiero przygoda! Anię i Piotrka poznałem dziesięć lat temu. Ich pomysł, by „opowiadać o świecie” dzieciom XXI wieku, był dla mnie wielką inspiracją. Tym ogromniej cieszę się, że moja książka „Afryka Kazika”, będzie tematem kolejnych spotkań, warsztatów i opowieści. Życzę Wam pełnej wrażeń i radości podróży… z Kazikiem przez Afrykę! I obyście na swej drodze spotkali, jak Kazik, przyjaciół, którzy Was wesprą! Uważajcie tylko na lwa! No i na krokodyle…

Łukasz Wierzbicki, autor książek dla dzieci i młodzieży, podróżnik, redaktor i biografista

„Opowiadamy o świecie” to nie tylko znakomite i profesjonalnie poprowadzone warsztaty, ale również spotkanie z ludźmi, którzy z dzielenia się radością i smakami uczynili swoją życiową ścieżkę. Ania i Piotrek to osoby, które otwierają bramy do innych światów i pokazują to co w nich najlepsze i najpiękniejsze. Oddałbym bez zastanowienia do nich pod opiekę na warsztaty nie tylko swoje dzieci, ale i ciocię, babcię a nawet świnkę morską i papużkę, bo niejednokrotnie pokazywali jak bardzo wrażliwi są na świat przyrody.

Przemysław Lewandowski, organizator Festiwalu Miejsc i Podróży Włóczykij

ALE SIĘ ZABAWIŁEM!!!

Krzyś lat 6, po warsztatach „Objazdowa Piekarnia”

``Opowiadamy o świecie``? Tak!!! To zawsze fantastyczna przygoda i świetna zabawa. Wabi zapachami i smakami, zachwyca oryginalnością, zaspokaja ciekawość i nie pozwala o sobie zapomnieć!

Małgorzata Król, Kierownik Klubu Wilkowyje MCK Tychy

Profesjonalizm organizacyjny, merytoryczny i bardzo dobry kontakt z odbiorcą. Zgodnie z ideą, że ludzie poprzez korzystanie z oferty instytucji kultury powinni poszerzać swoje horyzonty myślowe, stawać się pełniejsi, bogatsi duchowo i bardziej wrażliwi na otaczający świat - słowem stawać się wartościowszymi ludźmi, jestem zdania, że Opowiadamy o Świecie i ich oferta powinna być stałym punktem w repertuarze. Właśnie to zapewnia.

Bogdan Żydek, dyrektor EMGOK w Strumieniu

Opowiadają o świecie, o swoim/ naszym miejscu w świecie, o emocjach, o zapachach. Poruszają i uwrażliwiają na świat. Dlatego tak kochają ich dzieci, a jeszcze bardziej rodzice, bo nie każdy w tak piękny sposób potrafi uczyć empatii do drugiego człowieka. Nie każdy z gąszczu komunikatów i bodźców wyłowi rzeczy wyjątkowe. Nie każdy w prostych przekazach, tradycji, w lokalnym folklorze odnajdzie magię. ``Opowiadamy o świecie`` to zaczarowana kraina, do której moje dzieci zawsze wchodzą z ogromną ciekawością.

Magdalena Kidoń, szefowa Kina Janosik w Żywcu i Festiwalu Adrenalinium

Proszę pana, a czy przyjedzie pan jutro do nas znowu?! Bo my byśmy bardzo chcieli...

Maja lat 4, po warsztatach ``Papierowy zawrót głowy``

Podczas warsztatów etnolodzy interesująco i przystępnie przekazują dzieciom wiedzę o świecie na podstawie własnych filmów, zdjęć i pamiątek przywiezionych z podróży w odległe zakątki świata. Dzięki temu dzieci mają możliwość poznania różnych krajów, kultur, tradycji, przyrody oraz kształtowania postawy poszanowania odrębności i praw innych ludzi. Dzięki aktywizującym metodom pracy stosowanym podczas zajęć, bogatym rekwizytom, środkom audiowizualnym oraz świetnemu przekazowi prowadzących, dzieci mogą w sposób wielozmysłowy zdobywać wiedzę i umiejętności. Warsztaty to także możliwość praktycznego działania połączonego z zabawą.

Bożena Cyganik, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Górkach Małych